Energia słoneczna w służbie ludziom

Promieniowanie słoneczne, podobnie jak inne źródła odnawialne, jest powszechnie stosowane we współczesnej energetyce. Dzięki nowoczesnym i sprawdzonym technologiom, promienie słoneczne służą nam do uzyskiwania potrzebnej na co dzień energii. I to wszystko w bezpieczny sposób i w zgodzie z naturą.

Bezpośrednia zamiana energii promieniowania słonecznego na energię cieplną zwana jest konwersją fototermiczną. Wyróżniamy jej dwa rodzaje. Pasywna konwersja fototermiczna polega na tym, że przepływ nośnika ciepła nie wymaga dodatkowych źródeł energii.

Taki sposób dystrybucji energii wykorzystywany jest głównie w małych instalacjach, np. do ogrzewania budynków, a także przy procesie suszenia płodów rolnych. Z kolei konwersja fototermiczna aktywna polega na użyciu pomp zasilanych z dodatkowych źródeł energii.

Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej do podgrzewania wody za pomocą kolektorów słonecznych. Stosuje się ją z powodzeniem także w ciepłowniach, które dostarczają ciepłą wodę do budynków wielorodzinnych, dzielnic czy miasteczek.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.