Bydgosko-Toruński Okręg Przemysłowy

Dwa miasta leżące w województwie kujawsko-pomorskim, Bydgoszcz oraz Toruń tworzą aglomerację. Nic więc dziwnego, że te dwa wielkie ośrodki oraz kilka mniejszych miejscowości, takich jak Inowrocław czy Solec Kujawski, tworzą Bydgosko-Toruński Okręg Przemysłowy.

Oto kilka ciekawostek o tym okręgu. Można powiedzieć, że na tym obszarze najlepiej rozwinęły się zakłady z gałęzi przemysłu chemicznego.

Jeszcze do niedawna w Bydgoszczy prosperował „Zachem”, który zajmował się produkcją związków organicznych, a w czasach PRL-u wytwarzano w jego halach materiały wybuchowe. Z kolei w Toruniu od lat funkcjonuje „Elana”, gdzie wytwarza się włókna sztuczne.

W Inowrocławiu oraz Janikowie zlokalizowane są zakłady sodowe. Ponadto nie brakuje tutaj zakładów zajmujących się produkcją nawozów czy chloru.

Świecie i Kwidzyn słyną z działalności w przemyśle celulozowo-papiernicznym. Nie można też zapominać o przemyśle spożywczym, elektromaszynowym, meblarskim oraz obuwniczym.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.