Samochód na CNG – czy jest ekologiczny?

Na drogach znajdziemy wiele samochodów napędzanych gazem ziemnym, choć większość z nich jako paliwa używa LPG, czyli mieszanki propanu i butanu. Jak się jednak okazuje, można korzystać także z metanu, który oznaczany jest jako CNG i ma równie dużo zalet co LPG.

Metan dał się bowiem poznać jako efektywne paliwo, a do tego jego zastosowanie pozwoliło zmniejszyć emisję szkodliwych spalin. Dodatkowo, zakup paliwa CNG to znacznie mniejszy wydatek niż w przypadku zwykłej benzyny, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Wiąże się to oczywiście z wykonaniem specjalnej instalacji, dzięki której nasz samochód będzie mógł wykorzystywać metan, ale i tu jest jedna duża zaleta, gdyż w przeciwieństwie do instalacji LPG nie ma dużego zagrożenia wybuchem. Za założenie w naszym pojeździe takiej instalacji trzeba jednak dość drogo zapłacić, co jednak zwróci się w związku z tańszym paliwem.

Warto również dodać, że przystosowane do CNG są także same silniki, które cechują się znacznie cichszą pracą.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.