Okręgi przemysłowe w Polsce – Częstochowa

Częstochowa wraz z kilkoma okolicznymi powiatami stanowi Częstochowski Okręg Przemysłowy. Ten okręg odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ, podobnie jak Krakowski Okręg Przemysłowy, dostarcza Górnośląskiemu Okręgowi Przemysłowemu surowców potrzebnych do rozwoju przemysłu na tamtejszych obszarach. W Częstochowskim Okręgu Przemysłowym od wielu lat kwitnie przemysł metalurgiczny. Początek XX wieku to okres powstawania Huty Częstochowa oraz huty w Zawierciu, które po modernizacjach funkcjonują do dziś.

Ponadto mamy tutaj także do czynienia z przemysłem celulozowo-papierniczym. W Myszkowie znajduje się niegdyś jedna z największych wytwórni papieru w Polsce. Choć dziś działa na mniejszą skalę, nadal ma znaczący wpływ na polską gospodarkę. Na tych obszarach również świetnie rozwinął się przemysł włókienniczy, czego dowodem są takie firmy jak Wełnopol, Polontex bądź Stradom.

Obok Częstochowy istotną rolę odgrywają takie miejscowości jak Myszków oraz Kłobuck.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.