Zagłębie Północne we Francji

We Francji również nie brakuje okręgów przemysłowych, które budują swoją potęgę na złożach węgla kamiennego. Jednym z takich uprzemysłowionych regionów jest Zagłębie Północne.Okręg znajduje w północno-wschodniej części Francji. Centrum okręgu stanowi Lille oraz Roubaix.

Ze względu na dostęp do złóż węgla kamiennego na tym obszarze szczególnie rozwinął się przemysł karbochemiczny. Ważną rolę odgrywa również wytwórstwo stali. Ponadto na tym obszarze popularne jest uprawianie lnu i w oparciu o tę roślinę oraz wełnę i bawełnę, które pochodzą z importu, wciąż rozwija się przemysł włókienniczy. Jedną z gałęzi przemysłu jest także hutnictwo, które z kolei napędza branżę metalurgiczną oraz wpływa na rozwój zakładów zajmujących się produkcją maszyn i urządzeń dla górnictwa oraz włókiennictwa.

Co ciekawe, w ostatnim czasie w Zagłębiu Północnym spada znaczenie kopalni węgla kamiennego, a dynamicznie rozwijają się zakłady motoryzacyjne, elektroniczne oraz petrochemiczne.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.