Jak wybrać dobre drewno konstrukcyjne?

Drewno jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych i trudno się temu dziwić – właściwości takiego drewna konstrukcyjnego świetnie sprawdzają się w budowie wielu budynków, w tym przede wszystkim jako podstawa więźby dachowej. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup odpowiednich materiałów budowlanych, warto jest poznać ich rodzaje i właściwości, aby mieć jak najlepszy pogląd i móc postawić na najwyższej jakości wyroby. Choćby z tego powodu trzeba na przykład wiedzieć, jakiego rodzaju drewno konstrukcyjne sprawdzi się najlepiej do stworzenia szkieletu dachu dla naszego domu. To bowiem od tego zależy, czy cała konstrukcja będzie stabilna i przede wszystkim długotrwała – jak się okazuje, drewno konstrukcyjne może pełnić swoją funkcję nawet przez dziesiątki lat.

Nic więc dziwnego, że jego wybór jest tak ważny dla przyszłości naszych przyszłych czterech ścian.

Jak wybrać spośród wielu klas drewna?

Wybrane przez nas drewno musi odznaczać się konkretnymi właściwościami, aby rzeczywiście było długowieczne i mogło zaspokoić nasze potrzeby. W związku z tym należy zwrócić uwagę na klasy drewna i poznać wszystkie czynniki, które na nie wpływają. Są to przede wszystkim czynniki związane z wytrzymałością takiego drewna konstrukcyjnego, a więc między innymi właściwości dotyczące zginania, sprężystości, rozciągania czy ściskania w poprzek oraz wzdłuż włókien.

Oczywiście wszystkie te parametry będą różnić się w zależności od gatunku drzew, z jakiego drewno zostało zrobione – tych gatunków jest sporo, bo mamy wśród nich przede wszystkim jodłę, świerk, sosnę oraz modrzew, dlatego też trzeba wiedzieć, na co postawić, aby nasz dach mógł przez wiele lat pozostać nienaruszonym.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.