Nysa N59 – polska furgonetka

Nysa N59 to prawdziwa perełka w kolekcji aut z czasów PRL-u. W latach 50. i 60. XX wieku rosło zapotrzebowanie na mały samochód dostawczy.

W 1957 roku w Zakładach Budowy Nadwozi Samochodowych w Nysie zmontowano pierwsze egzemplarze oznaczone symbolem N57 i N58, jednak większa produkcja ruszyła 2 lata później. Właśnie wtedy z taśmy montażowej zjechał nowy model polskiej furgonetki – Nysy N59. Był ulepszoną i zmodernizowaną wersją Nysy N58 i produkowano go w trzech wersjach – jako furgon, mikrobus i sanitarka. Mikrobus N59 M wykorzystywany był jako pojazd komunikacji miejskiej w Krakowie.

Mógł przewozić 10 osób. Sanitarka oparta była na konstrukcji mikrobusu, ale zamontowano ściankę z oknem i przesuwnymi szybami, w celu oddzielenia kabiny kierowcy od przedziału sanitarnego. Nysy N59 zostały dobrze przyjęte przez rynek i wykorzystywano je w handlu lub jako pojazdy techniczne. Łącznie w 1959 roku z fabryki wyjechało 1350 Nys N59 w trzech wersjach.

Ponadto wyprodukowano 200 ulepszonych wersji przeznaczonych na eksport.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.