Sudecki Okręg Przemysłowy

W południowo-zachodniej części Polski położony jest Sudecki Okręg Przemysłowy. Ma on powierzchnię ponad sześciu tysięcy kilometrów kwadratowych i obejmuje takie miasta jak Jelenia Góra, Wałbrzych, Bogatynia, Kłodzko oraz Świdnica.

Należy jednak pamiętać, że ważną rolę odgrywają także małe miasteczka. Początki Sudeckiego Okręgu Przemysłowego sięgają XIX wieku, kiedy to mieszkańcy tych obszarów zaczęli eksploatować złoża surowców mineralnych i naturalnych.

Duży wpływ na rozwój przemysłu włókienniczego na terenie SOP-u miało rzemiosło tkackie. Jako, że w tym okręgu znajdują się złoża surowców, wykorzystuje się je w przemyśle.

Dominują tutaj zakłady z branży budowlanej, energetycznej oraz elektromaszynowej. Jak już wcześniej zostało wspomniane, popularność zdobył także przemysł włókienniczy z wykorzystaniem lnu, bawełny oraz jedwabiu.

Warto dodać, że na tych obszarach dosyć dobrze rozwinął się przemysł drzewny – istnieją tartaki oraz fabryki mebli. Jednakże od kilkunastu lat zauważa się, że Sudecki Okręg Przemysłowy rozwija się bardzo wolno.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.