Historia Doliny Krzemowej

Jednym z głównych okręgów przemysłowych świata jest Silicon Valley, czyli słynna na całej kuli ziemskiej Dolina Krzemowa. Technopolia znajduje się w Stanach Zjednoczonych, na północy Kalifornii.

Od ponad pięćdziesięciu lat jest to najszybciej rozwijający się ośrodek amerykańskiego przemysłu. Dawniej były to tereny rolnicze, gdzie źródłem dochodów była uprawa ziemi.

Jedynie miasto San Joe charakteryzowało się ukształtowanym sektorem usług oraz rozwijał się tam przemysł spożywczy i maszynowy. Pod koniec XIX wieku Leland Stanford zdecydował się otworzyć uniwersytet w małym miasteczku Palo Alto.

W czasie II wojny zaczęto tutaj prowadzić badania oraz przeniesiono zakłady zbrojeniowe. W ten sposób sprowadzono najlepszych specjalistów, którzy zaczęli zakładać własne firmy.

Przemysł w Dolinie Krzemowej koncentruje się głównie wokół komputerów i najnowszych technologii. Szacuje się, że w Dolinie Krzemowej działa ponad 6 tysięcy światowych korporacji takich jak Apple, Sony, eBay, Facebook czy Google.

Ponadto w pobliżu Doliny Krzemowej znajduje się wiele prestiżowych uczelni wyższych, ośrodków badawczych oraz wykształconych pracowników, co także ma wpływ na tak dynamiczny rozwój przemysłu technologicznego na tym obszarze.

Igor
News Reporter
Wielki fan sportu. Codziennie trenuje na siłowni i biega. W weekendy często gra w tenisa ze znajomymi. Czyta książki różnych gatunków, lubi kino.